Saxo Bank 24/7 (SK)

0

Ropa začala stúpať, no riziko korekcie pretrváva

Saxo Bank 16.2.2018

Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank 

  • Cena ropy vykazuje prvé znaky stabilizácie
  • Produkcia krajín mimo OPEC bude rásť a dopyt zostane stabilizovaný
  • Nedávnu korekciu vyvolal chaos na akciových trhoch a nedostatok pre ropu priaznivých správ

Po páde o viac ako 12 percent a poklese takmer až na spodnú hranicu intervalu našej predikcie pre tento kvartál, sa ropa začína stabilizovať. No je tu slabý dolár, strácajúci pre obavy z vývoja americkej ekonomiky, čo nevytvára dobrý základ pre skutočné zotavenie cien ropy.

V minulom týždni zverejnili svoje mesačné prognózy pre globálny dopyt a ponuku ropy tak OPEC, EIA, ako aj IEA. Hoci medzi prognózami sú citeľné rozdiely, trend rastúcej ponuky z krajín mimo OPEC naďalej pokračuje.

 

Zníženie globálnej ponuky ropy po obmedzení produkcie krajín OPEC + v minulom roku pomohlo spotovým cenám dostať sa nad ceny dohodnuté v termínovaných (futures) kontraktoch. Táto situácia, keď je prvý termínovaný kontrakt zobchodovaný drahšie ako všetky ostatné, podporila výrazné a pravdepodobné len dočasné hromadenie špekulatívnych stávok zo strany hedgeových fondov.

Korekciu, ktorú sme videli v uplynulých týždňoch, spôsobili sčasti problémy na akciovom trhu, a sčasti nedostatok pozitívnych správ na ropnom trhu. Správy totiž nedokázali podporiť veľký objem špekulatívnych stávok, ktorý presahoval jednu miliardu barelov. Navyše, po tom čo americké akcie začali svoje sezónne ťaženie, hoci v pomalšom tempe ako zvyčajne, americká produkcia ropy sa vyšplhala nad desať miliónov barelov denne.

Hedgeové fondy preto počas dvoch týždňov zredukovali svoje stávky na rast ceny o 52 tisíc lotov. Nepoznáme však najnovšie údaje, ktoré budú k dispozícií 16. februára.

Včerajší silný nárast ťahali špekulatívni obchodníci, ktorí si kryli pozície po poklese dolára a posilnení amerického akciového trhu.

Pohľad na štatistiku, v ktorej cena ropy vymazala všetky svoje prírastky od decembra minulého roku, zalarmoval členov organizácie OPEC k novým verbálnym intervenciám. Saudskoarabský minister pre energie Khalid al-Falih, jeden z kľúčových tvorcov dohody o obmedzení produkcie, včera povedal, že by uprednostnil nerovnováhu medzi dopytom a ponukou ropy. Z toho sa dá usudzovať, že obmedzenie produkcie môže trvať dlhšie.

Cena ropy Brent našla podporu na úrovni 61 dolárov za barel, čo znamená pokles z vrcholu dosiahnutého v rely trvajúcej od júna minulého roka do januára o 38,2 percenta. Keďže ide len o limitovaný pokles, zdá sa, že by to mohla byť len týždňová korekcia v rámci dlhotrvajúceho rastového trendu. Keď vezmeme do úvahy rast ťažby v krajinách mimo OPEC, ako aj možný nárast dopytu, ropa by mohla svoju budúcu podporu nájsť v pásme od 65,40 do 66,50 dolárov za barel.

 

Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank

Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.

 

O Saxo Bank

Saxo Bank Group (ďalej len „Saxo“) je špecialista na online multi-asset obchodovanie a investície, ktorý ponúka ucelený balík investičných a obchodných nástrojov, technológií a stratégií.

Počas 25 rokov bolo poslaním spoločnosti Saxo Bank demokratizovať investície a obchodovanie. Saxo tak svojím klientom umožnilo bezproblémový prístup na globálne kapitálové trhy

Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou Saxo umožňuje súkromným a inštitucionálnym klientom jednoducho a bez problémov obchodovať viacero aktív z jedného účtu na viacerých zariadeniach. Spoločnosť Saxo okrem toho poskytuje veľkým inštitucionálnym klientom, ako sú banky, či veľkí brokeri, maklérske služby a obchodnú technológiu, ktoré prinášajú službu Banking-as-a-Service (BaaS).

Naša ocenená obchodná platforma je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách a tvorí technologický základ pre viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií po celom svete.

Spoločnosť bola založená v roku 1992 a svoju prvú online obchodnú platformu spustila v roku 1998. Saxo sa teda stalo Fintech spoločnosťou ešte predtým, ako bol tento termín vytvorený. Saxo Bank sídli v Kodani v Dánsku a zamestnáva viac ako 1500 ľudí v pobočkách naprieč piatimi kontinentami, vrátane Singapúru, Šanghaja, Tokya, Londýna, Paríža, Zurichu a Dubaja.

 

Komentáře jsou uzavřeny.

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!