Saxo Bank 24/7 (SK)

0

Aké možnosti má po krachu koaličných rokovaní Angela Merkelová

Saxo Bank 20.11.2017
  • rokovania o novej koalícii v Nemecku skončili neúspechom
  • politická situácia v Nemecku sa teraz dostala do centra záujmu trhov
  • ako najpravdepodobnejší sa javí scenár predčasných volieb

Steen Jakobsen – hlavný ekonóm Saxo Bank

Angele Merkelovej sa nepodarilo zostaviť koalíciu. Rokovania o novej nemeckej vláde totiž v nedeľu zlyhali, keď sa strana FDP rozhodla ukončiť rokovania. Dôvodom nedohody boli utečenecká politika, ekológia a energetická politika.

Pár EURUSD to oslabilo z úrovne 1,18 pod hodnotu 1,175. Očakávame, že klesajúca tendencia bude na trhoch, z dôvodu novej neistoty z vývoja v Nemecku, pokračovať.

Rastie pritom možnosť, že A. Merkelová bude nútená rezignovať. Túto pravdepodobnosť ohodnotili trhy už na 25 percent. Ešte viac pravdepodobnejšie sú však nové voľby, ktoré by sa mohli uskutočniť už do 60 dní.

Pri pohľade na silu eura na finančných trhoch však vidí Saxo Bank, slovami svojho menového stratéga Johna Hardyho, pozitívny sentiment nedotknutý. Kurz by podľa neho nemal klesnúť pod 1,0675.

Angela Merkelová má podľa Saxo Bank tieto tri možnosti:

1.Veľká koalícia (pravdepodobnosť 20%): znamenalo by to nové rozdelenie moci medzi SPD a CDU/CSU. Táto možnosť je podľa nás veľmi nepravdepodobná, pretože líder SPD Martin Schultz sa hneď po voľbách profiloval do opozície.

Pravdepodobnosť tejto alternatívy by však vzrástla vtedy, ak by A. Merkelová odstúpila. SPD slovami viceprezidenta Thomasa Oppermana už indikovala, že ak by A. Merkelová rezignovala, „bola by to celkom iná situácia“.

Ďalším činiteľom by mohol byť tlak nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na jeho vlastnú stranu na vytvorenie veľkej koalície. A úlohu by mohlo zohrať aj to, že, ako je všeobecne známe, súčasný minister zahraničných vecí a bývalý šéf SPD Sigmar Gabriel, by rád i naďalej zostal vo svojom úrade.

  1. Menšinová vláda (pravdepodobnosť 20%): tichú podporu by vláde mohli poskytnúť Zelení, alebo FDP. V Nemecku však menšinová vláda nevládla v celej doterajšej povojnovej histórii. Je teda predpoklad, že počas turbulentných časov sa jej nemeckí politici budú chcieť stoj, čo stoj vyhnúť. Hlasovanie o dôvere vláde v Bundestagu by totiž predstavovalo permanentnú hrozbu. Jedinou výhodou menšinovej vlády by bolo to, že by zabránila novým voľbám.
  2. Nové voľby (pravdepodobnosť 60%): táto alternatíva sa dnes považuje za najviac pravdepodobnú. Je tu však ešte niekoľko procedurálnych otázok, ktoré treba vyriešiť.

Najprv by sa napríklad musel rozpustiť súčasný Bundestag, čo by si sám musel aj odhlasovať. V minulosti k tomu už však pristúpili kancelári ako Willy Brandt, Helmut Kohl, alebo Gerhard Schröder. No A. Merkelová sa zatiaľ vyslovuje proti.

Podľa článku 63 nemeckej ústavy by mal prezident F.W. Steinmeier navrhnúť A. Merkelovú za kancelárku. Tá by následne mala prejsť schvaľovaním Bundestagu. Prezident má potom dve možnosti: vymenovať ju do úradu kancelárky, alebo rozpustiť Bundestag. Má na to sedem dní a nové voľby majú potom nasledovať do 60 dní.

 

Šok na nemeckej politickej scéne

Pre nemeckú politiku predstavuje táto situácia doslova šok. Denník Die Zeit napríklad nazval neúspech pri formovaní novej koalície ako „Zlyhanie v spomalenom zábere“. Uvádza, že odchod FDP od rokovacieho stola spôsobil CDU a Zeleným nepríjemné vytriezvenie.

Z môjho pohľadu tu ide o ďalší príklad toho, ako politikom, tak v Nemecku, ako aj globálne, už u voličov neprechádza len imidž „bezpečných vládcov“.

Situácia, keď sa po výsledkoch nemeckých parlamentných volieb v septembri vôbec nediskutovala citlivá otázka migrácie, vyvolala u tamojších voličov veľké sklamanie. Tí totiž aj napriek všeobecnej strate dôvery v politikov stále hľadajú odpovede a riešenie tejto citlivej témy. No nie len pri nej. Aj pri otázkach ochrany životného prostredia a energetickej politiky.

 

Hľadá sa nové smerovanie Nemecka

Angela Merkelová teraz zistila, že už len hovoriť o problémoch nestačí. Nasledujúcich niekoľko týždňov bude pre nemeckých politikov predstavovať budíček.

Nemecko na čele s Angelou Merkelovou bolo lídrom Európy aj v ťažkých časoch – v období rokov 2000 a 2010, najmä kvôli jeho schopnosti poskytnúť defenzívny a stabilný postoj. Teraz však Nemecko potrebuje nájsť svoje nové smerovanie. Hodiny mu už neúprosne tikajú.

 

Steen Jakobsen – hlavný ekonóm Saxo Bank

Steen Jakobsen bol vymenovaný do funckie hlavného ekonóma Saxo Bank v marci 2011, do banky sa vrátil po dvojročnej prestávke. Počas tejto doby pracoval ako investičný riaditeľ pre Limus Capital Partners. Pred svojím odchodom na začiatku roka 2009, bol Steen Jakobsen v Saxo Bank takmer 9 rokov ako investičný riaditeľ. Steen Jakobsen má viac ako 20 ročné skúsenosti v oblasti obchodovania na vlastný účet a v alternatívnych investíciách. V roku 1989, po ukončení štúdia ekonómie na univerzite v Kodani, začal svoju kariéru v Citibank N.A. Kodaň, odkiaľ sa presunul do Hafnia Merchant Bank na pozíciu riaditeľ, vedúci predaja a opcií. V roku 1992 sa v Chase Manhattan stal viceprezidentom a vedúcim predaja pre oblast Škandinávie,  neskôr Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V rokoch 1995-1997 pôsobil ako samostatný obchodník a ako vedúci Flow Desk v Swiss Bank Corp. v Londýne. V roku 1997 sa stal globálny vedúcim obchodu, forexu a opcií v Christiania (teraz Nordea) v New Yorku až pokiaľ sa v roku 1999 nestal súčasťou spoločnosti UBS New York ako výkonný riaditeľ v Global Proprietary Trading Group.

 

O Saxo Bank

Saxo Bank Group (ďalej len „Saxo“) je špecialista na online multi-asset obchodovanie a investície, ktorý ponúka ucelený balík investičných a obchodných nástrojov, technológií a stratégií.

Počas 25 rokov bolo poslaním spoločnosti Saxo Bank demokratizovať investície a obchodovanie. Saxo tak svojím klientom umožnilo bezproblémový prístup na globálne kapitálové trhy

Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou Saxo umožňuje súkromným a inštitucionálnym klientom jednoducho a bez problémov obchodovať viacero aktív z jedného účtu na viacerých zariadeniach. Spoločnosť Saxo okrem toho poskytuje veľkým inštitucionálnym klientom, ako sú banky, či veľkí brokeri, maklérske služby a obchodnú technológiu, ktoré prinášajú službu Banking-as-a-Service (BaaS).

Naša ocenená obchodná platforma je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách a tvorí technologický základ pre viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií po celom svete.

Spoločnosť bola založená v roku 1992 a svoju prvú online obchodnú platformu spustila v roku 1998. Saxo sa teda stalo Fintech spoločnosťou ešte predtým, ako bol tento termín vytvorený. Saxo Bank sídli v Kodani v Dánsku a zamestnáva viac ako 1500 ľudí v pobočkách naprieč piatimi kontinentami, vrátane Singapúru, Šanghaja, Tokya, Londýna, Paríža, Zurichu a Dubaja.

Komentáře jsou uzavřeny.

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!