Saxo Bank 24/7 (SK)

0

Bude špekulatívna mánia na trhu s kryptomenami pokračovať?

Saxo Bank 18.1.2018

Jacob Pouncey, analytik kryptomien v Saxo Bank

 Rok 2018 bude pre kryptomeny prelomový. Optimisti očakávajú trhovú kapitalizáciu na úrovni jedného bilióna dolárov, kým pesimisti predpovedajú nárast regulácie, či dokonca zákaz kryptomien zo strany regulátorov jednotlivých štátov, pretože sa zhodujú v tom, že priestor nie je kontrolovaný a predstavuje priamu hrozbu pre ich peňažný monopol.

Kryptomeny na prelome rokov predbehli všetky predpovede a zapĺňali novinové titulky. Avšak napriek tomu že vlani neustále rástli, tento rok bude pravdepodobne pre tento dospievajúci trh oveľa komplikovanejší.

Ak trh bude pokračovať v dynamike z predchádzajúceho kvartálu, kapitalizácia na úrovni jedného bilióna dolárov nie je nedostižnou métou, najmä vzhľadom na to, že celková trhová kapitalizácia sa v poslednom štvrťroku zvýšila na 600 miliárd dolárov a v súčasnosti je okolo úrovne 700 miliárd dolárov.

 

Fundamenty

Hlavným dôvodom rastúceho trhu kryptomien je fakt, že tento trh rastie o stovky tisíc používateľov týždenne, pričom denne je to aj o 100 tisíc viac.

Aplikácia Google Trends, ktorá zobrazuje aktivitu vyhľadávania cez tento internetový vyhľadávač, ukazuje masívny objem záujmu o slovné spojenia súvisiace s kryptomenami a to najmä v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Vyspelé ekonomiky sú na druhej strane hostiteľmi najväčších búrz. Je to preto, že pri aktuálnom stave trhu, keď rozvojové ekonomiky čelia hyperinflácii, je najväčší reálny prospech z virtuálnych mien práve tam. Vyspelé ekonomiky zas majú lepšiu elektrickú a IT infraštruktúru potrebnú na rozvoj tohto trhu.

Existuje navyše obrovské množstvo kapitálu, ktorý sa snaží zviezť na exponencionálnom raste tejto triedy aktív. V tomto prípade však ide viac o chamtivosť, ako o racionalitu.

 

Špekulácie na trhu

Aktíva trhu kryptomien sa správajú podobne ako dot.com bublina z konca 90tych rokov. Spoločnosti ako Kodak, či Long Blockchain Company (predtým známa ako Long Island Ice Tea), aktuálne zaznamenali nárast ceny akcií len v dôsledku toho, že ohlásili svoj presun na oblasti blockchain. Rovnaká situácia tu panovala v 90tych rokoch, keď firmy pridávali k svojim názvom počas internetovej bubliny príponu „dot.com“.

Na vrchole dot.com éry si zmenilo svoj názov viac ako sto spoločností. Očakávame, že podobným spôsobom ohlásia v prvom kvartáli tohto roku, teda ešte predtým ako skončí špekulatívna fáza trhu, svoj „blockchain pivot“ viaceré spoločnosti.

V súčasnosti už existuje viac ako 120 hedžových fondov zameraných na kryptomeny. Americká Komisia pre cenné papiere a burzy zaznamenala nárast počtu ETF zameraných na blockchain technológiou, či kryptomeny a viac ako tucet ďalších ETF čaká na schválenie. ETF je skratka pre verejne obchodované fondy, alebo indexové akcie, ktoré sa vyznačujú nízkymi nákladmi a vysokou transparentnosťou.

Okrem toho táto komisia zaznamenala aj žiadosti o pákové a inverzné ETF. Tieto kroky sprístupnia trh pre nedočkavých drobných aj inštitucionálnych investorov. Výsledkom bude vyšší prílev kapitálu do kryptomien, čím sa predĺži obdobie špekulácie. Niektoré z týchto ETF sa začnú obchodovať na burze už v tomto kvartáli, no väčšina, v závislosti od schválenia, v priebehu tohto roka.

Vo výnosovom profile kryptomien existuje jeden kľúčový aspekt – to že absolútne nekorelujú s finančnými trhmi.

 

Trhové trendy

Jedným z hlavných trendov tohto roku by mohlo byť pokračovanie znižovanie významu bitcoinu. Trhová kapitalizácia s touto menou je v percentuálnom porovnaní s kapitalizáciou celého trhu s virtuálnymi menami na historických minimách. Hovorí to o raste iných kryptomien, z ktorých mnohé vznikli len minulý rok.

Tieto nové projekty neprinášajú žiadne produkty. Ide len o technologické plány. V prvom kvartáli bude nových kryptomien pravdepodobne pribúdať, pričom každý sa bude snažiť predstaviť sám seba ako novú kryptorevolúciu. To len povzbudí špekulatívnu bublinu nafukujúcu sa na tomto rodiacom sa trhu.

V dlhodobom hľadisku však dôjde podľa nášho názoru ku konsolidácii počtu kryptomien. Veľký počet z nich teda bude musieť zaniknúť.

Ak by sme pripustili alternatívu straty trhového líderstva bitcoinu, novým nástupcom by mohlo byť Ethereum. Zdá, že dokáže dobre plniť funkcie meny. Len nedávnom sa nachádzalo na úrovni 300 dolárov a dnes je to takmer štyri krát viac. Budúcnosť tohto projektu je v dlhodobom hľadisku, v tomto prípade 24 mesiacov, celkom sľubná.

Ethereum dokáže spracovať až 1,25 milión transakcií denne. Ich objem môže dosiahnuť až desiatky miliárd dolárov. Počet aplikácií stojacich na vrchole tejto siete neustále rastie. No samozrejme, ani tu nie je nič zaručené.

Riziko investovania do kryptomien je vysoké a investori by mali s prihliadnutím na to dostatočne diverzifikovať. Ak bude trh pokračovať v trende z konca minulého roka, budeme svedkami zrodu novej triedy aktív. Naopak, keď trh skolabuje, alebo regulátori sa ho budú snažiť zregulovať a pribrzdiť, tento trh sa posunie o niekoľko rokov späť.

O Saxo Bank

Saxo Bank Group (ďalej len „Saxo“) je špecialista na online multi-asset obchodovanie a investície, ktorý ponúka ucelený balík investičných a obchodných nástrojov, technológií a stratégií.

Počas 25 rokov bolo poslaním spoločnosti Saxo Bank demokratizovať investície a obchodovanie. Saxo tak svojím klientom umožnilo bezproblémový prístup na globálne kapitálové trhy

Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou Saxo umožňuje súkromným a inštitucionálnym klientom jednoducho a bez problémov obchodovať viacero aktív z jedného účtu na viacerých zariadeniach. Spoločnosť Saxo okrem toho poskytuje veľkým inštitucionálnym klientom, ako sú banky, či veľkí brokeri, maklérske služby a obchodnú technológiu, ktoré prinášajú službu Banking-as-a-Service (BaaS).

Naša ocenená obchodná platforma je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách a tvorí technologický základ pre viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií po celom svete.

Spoločnosť bola založená v roku 1992 a svoju prvú online obchodnú platformu spustila v roku 1998. Saxo sa teda stalo Fintech spoločnosťou ešte predtým, ako bol tento termín vytvorený. Saxo Bank sídli v Kodani v Dánsku a zamestnáva viac ako 1500 ľudí v pobočkách naprieč piatimi kontinentami, vrátane Singapúru, Šanghaja, Tokya, Londýna, Paríža, Zurichu a Dubaja.

 

Komentáře jsou uzavřeny.

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!