Saxo Bank 24/7 (SK)

0

Finančné trhy sedia na sude s pušným prachom

Saxo Bank 15.11.2017
 • Negatívny úverový impulz čoskoro postihne globálnu ekonomiku
 • Veritelia peer to peer pôžičiek budú znášať vysoké straty
 • Peer to peer pôžičky a kryptomeny totiž nepodliehajú žiadnej regulácii
 • Ceny starých ťahúňov akciového trhu, akým je napríklad General Electric, kolabujú
 • Falošní spasitelia sa pritom vezú len na nádeji a očakávaniach

Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank

Na trhu dochádza k pohybom, ktoré je potrebné sledovať. Vždy, keď si trh „kýchne“, ako k tomu došlo napríklad minulý týždeň, objaví sa množstvo pohybov, špekulujúcich s trhovým konsenzom. Vstupujeme už do poslednej fázy tlačenia peňazí relevantnými centrálnymi bankami (Fed, BoJ, ECB, BoE) v kombinácií s negatívnym úverovým impulzom? Myslím si, že áno.

Príkladom sú takzvané peer-to-peer pôžičky a kryptomeny. Obe odvetvia majú jedno spoločné, sú totálne neregulované. Kto bude chrániť veriteľov – investorov v prípade krachu? Ktorý úrad by to vlastne mal robiť? Exponenciálny rast, ktorý u oboch vidíme, pritom nie je ničím iným, ako nafukovaním obrovskej bubliny.

Hoci môžeme matematicky vypočítať, či sa práve nachádzame v teritóriu nafúknutej bubliny a v ktorej fáze sme, keď ceny rastú mimoriadne rýchlo, už aj samotný ekonomický rast je bublinou.

Som známy tým, že ostro sledujem úverový impulz a jeho dopad na ekonomický rast. Dostupnosť úverov sa prejaví na výkone ekonomiky s oneskorením 9 až 12 mesiacov. Na základe úverových štatistík teda môžeme povedať, že ekonomický rast dosahuje aktuálne najvyššieho hodnoty. Čoskoro ho totiž zasiahne zhoršenie globálnej dostupnosti úverov tak v Číne, ako aj v USA a v Európe.

Vidíme, že starí ťahúni indexu Dow Jones, ako napríklad koncern General Electric, kolabujú, No spoločnosti s nulovým ziskom, napríklad Tesla, sa vznášajú nahor len na základe fám a chýrov, ktoré sa nesú trhom.

Samozrejme nie som jasnovidec, aby som vedel predpovedať, kedy a o koľko trhy poklesnú, no faktom je, že ceny aktív sa ženú nahor, kým veľa podporných ukazovateľov, ktoré by mali rásť s nimi, klesajú. Je preto podľa mňa ten najvyšší čas byť pri alokácií aktív extrémne konzervatívny.

Vstupujeme do etapy, keď sa bubliny na trhoch (akciových, kryptomien, úverov a nehnuteľností) stretnú s realitou negatívneho úverového impulzu a klesajúcou podporou centrálnych bánk. Dôjde k tomu navyše v čase rastúceho geopolitického napätia. Či už ide o Severnú Kóreu, Sýriu, Saudskú Arábiu, Katar, Venezuelu alebo o brexit. Situáciu ešte viac komplikuje rastúca nerovnosť a dogmatická zotrvačnosť správania. Veľmi nebezpečný kokteil.

V tomto čase roka zvyčajne vidíme na trhoch predvianočnú rely. Tento rok však zrejme budeme vidieť pokles. Portfólio manažéri a obchodníci sa totiž pravdepodobne budú snažiť zohľadniť rastúce riziko poklesu a uchovať si zisky, ktoré im darovali krátkozraké centrálne banky.

Naša súčasná expozícia na trhoch preto predstavuje najvyššiu ochranu voči rizikám za posledné roky:

 • dlhopisy – ústup z pozícií
 • komodity – ústup z pozícií
 • akcie – ústup z pozícií
 • hotovosť – nárast stavu

Hlavné trendy súčasných trhov, ktoré nás presviedčajú o hroziacej kríze:

 • Americký dolár dlhodobo klesá – dolárový index DXY je dnes na hodnote 94,50, na budúci rok to bude pravdepodobne 85.
 • Očakávame pokles mien rozvíjajúcich sa trhov a akcií na rozvinutých trhoch.
 • Ropa je v súčasnosti na vrchole. Počas nasledujúcich 24 mesiacov pravdepodobne klesne o 50 percent.
 • Ďalšiu revolúciu v ekonomike spustí výskum a vývoj v oblasti elektrických áut, kde budú hrať prím Čína a India. Spôsobí to najväčší nárast produktivity od konca 19-teho storočia. Peniaze budú prúdiť do reálnych aktív, nie do bublín.
 • Trendom budú akcie firiem pôsobiacich v biotechnológiách, e-commerce (najmä v Ázii) a selektívne aj v ťažbe surovín.
 • Ceny komodít budú klesať. Budúci vývoj bude stáť na priemyselnom využití niektorých z nich.

 

Steen Jakobsen – hlavný ekonóm Saxo Bank

Steen Jakobsen bol vymenovaný do funckie hlavného ekonóma Saxo Bank v marci 2011, do banky sa vrátil po dvojročnej prestávke. Počas tejto doby pracoval ako investičný riaditeľ pre Limus Capital Partners. Pred svojím odchodom na začiatku roka 2009, bol Steen Jakobsen v Saxo Bank takmer 9 rokov ako investičný riaditeľ. Steen Jakobsen má viac ako 20 ročné skúsenosti v oblasti obchodovania na vlastný účet a v alternatívnych investíciách. V roku 1989, po ukončení štúdia ekonómie na univerzite v Kodani, začal svoju kariéru v Citibank N.A. Kodaň, odkiaľ sa presunul do Hafnia Merchant Bank na pozíciu riaditeľ, vedúci predaja a opcií. V roku 1992 sa v Chase Manhattan stal viceprezidentom a vedúcim predaja pre oblast Škandinávie,  neskôr Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V rokoch 1995-1997 pôsobil ako samostatný obchodník a ako vedúci Flow Desk v Swiss Bank Corp. v Londýne. V roku 1997 sa stal globálny vedúcim obchodu, forexu a opcií v Christiania (teraz Nordea) v New Yorku až pokiaľ sa v roku 1999 nestal súčasťou spoločnosti UBS New York ako výkonný riaditeľ v Global Proprietary Trading Group.

 

O Saxo Bank

Saxo Bank Group (ďalej len „Saxo“) je špecialista na online multi-asset obchodovanie a investície, ktorý ponúka ucelený balík investičných a obchodných nástrojov, technológií a stratégií.

Počas 25 rokov bolo poslaním spoločnosti Saxo Bank demokratizovať investície a obchodovanie. Saxo tak svojím klientom umožnilo bezproblémový prístup na globálne kapitálové trhy

Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou Saxo umožňuje súkromným a inštitucionálnym klientom jednoducho a bez problémov obchodovať viacero aktív z jedného účtu na viacerých zariadeniach. Spoločnosť Saxo okrem toho poskytuje veľkým inštitucionálnym klientom, ako sú banky, či veľkí brokeri, maklérske služby a obchodnú technológiu, ktoré prinášajú službu Banking-as-a-Service (BaaS).

Naša ocenená obchodná platforma je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách a tvorí technologický základ pre viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií po celom svete.

Spoločnosť bola založená v roku 1992 a svoju prvú online obchodnú platformu spustila v roku 1998. Saxo sa teda stalo Fintech spoločnosťou ešte predtým, ako bol tento termín vytvorený. Saxo Bank sídli v Kodani v Dánsku a zamestnáva viac ako 1500 ľudí v pobočkách naprieč piatimi kontinentami, vrátane Singapúru, Šanghaja, Tokya, Londýna, Paríža, Zurichu a Dubaja.

Komentáře jsou uzavřeny.

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!