Saxo Bank 24/7 (SK)

0

Hroziaca obchodná vojna znižuje chuť investorov riskovať

Saxo Bank 26.3.2018
  • Obchodná vojna, ktorú odštartoval D. Trump, zasahuje do globálneho sentimentu
  • Indikátor globálneho rizika spoločnosti Saxo Bank je negatívny
  • Akcie reagovali na aktuálnu situáciu najviac, menový trh je zatiaľ pokojný
  • Ropa a zlato stúpli, priemyselné kovy však zaznamenali pokles

Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení ciel na čínsky dovoz v hodnote 60 miliárd dolárov, ktoré môže vyvolať odvetné opatrenie Číny zaviesť vlastné clá, vyvolalo na finančných trhoch negatívne nálady. Akcie poklesli a vynárajú sa obavy, že obchodná vojna bude mať vplyv aj na globálny hospodársky rast.

Nervózna nálada sa ešte viac prehĺbila s príchodom novej správy, že Biely dom na návrh D. Trumpa odvolal svojho poradcu pre oblasť bezpečnosti Herberta Raymonda McMastera, ktorého má nahradiť John Bolton. Ten je podľa menového stratéga Saxo Bank, Johna Hardyho, „známy najmä svojimi odvážnymi vyhláseniami o Iráne spred dvoch dní“.

Menový trh je však na počudovanie relatívne pokojný, konštatuje J. Hardy, pričom jedinou reakciou je mierne posilnenie japonského jenu, ktorý zvyčajne rastie v časoch averzie k riziku. Na druhej strane index Saxo Global Risk, ktorý odráža najnovšie Trumpove kroky v grafickom vyjadrení, zamieril opäť do červených čísiel.

Najviac si rozbúrené nálady odniesli akcie. Ázijské trh zaznamenali počas tejto noci strmé pády. Nákaza sa teraz šíri do Európy. „Index S&P 500 klesá a smeruje k nebezpečným úrovniam. V prípade, ak klesne pod úroveň 2600, otvoria sa nám úplne nové scenáre,“ upozorňuje Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank. „Náš postoj je zostať opatrný a zaujať obranné pozície. Buďte na pozore a pokúste sa vystúpiť z obchodov v ten pravý čas,“ vystríha analytik.

Obchodná vojna má vplyv aj na komodity, pridáva sa Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank. „Hodnota komodít závisí najmä od jednej veci, a tou je celosvetový hospodársky rast. Tento ukazovateľ totiž výrazne podporuje dopyt po komoditách“. Obavy zo spomalenia celosvetovej ekonomiky sa ako prvé prejavia v hodnote priemyselných kovov. Naopak vzácne kovy budú pravdepodobne profitovať zo svojho štatútu bezpečného prístavu.

Ropa môže tiež získať, pretože sa očakáva, že nové sankcie USA voči Iránu odštartujú novú technickú rely tejto komodity. „Hoci rastúce riziká zhoršenia globálneho obchodu ovplyvňujú aj globálny rast a dopyt, v tejto chvíli je pre ropu najdôležitejšou udalosťou očakávané obnovenie amerických sankcií voči Iránu,“ uzatvára O. Hansen.

 

O Saxo Bank

Saxo Bank Group (ďalej len „Saxo“) je špecialista na online multi-asset obchodovanie a investície, ktorý ponúka ucelený balík nástrojov pre obchodovanie a investičné stratégie.

Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou Saxo umožňuje súkromným a inštitucionálnym klientom jednoducho a bez problémov obchodovať viacero aktív z jedného účtu na viacerých zariadeniach.

Naša ocenená obchodná platforma je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách a tvorí technologický základ pre viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií po celom svete.

Saxo Bank na niektorých trhoch tiež ponúka tradičné bankové služby pomocou Saxo Privatbank.

Spoločnosť bola založená v roku 1992 a sídli v Kodani v Dánsku. Saxo zamestnáva 1500 ľudí v 25 pobočkách naprieč piatimi kontinentami.

Komentáře jsou uzavřeny.

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!