Saxo Bank 24/7 (SK)

0

Ktoré akcie by mohli zo začínajúceho futbalového šampionátu vyťažiť najviac?

Saxo Bank 13.6.2018

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank

Finančné trhy pracujú rýchlo a efektívne, a zohľadňujú pri tom široké spektrum informácií. Takými sú napríklad aj rôzne jednorazové udalosti. Pozreli sme sa preto na to, ktoré akciové tituly by mohli najviac vyťažiť z majstrovstiev sveta v futbale, ktoré sa začnú už tento štvrtok (14. júna) v Rusku.

Keď sa bližšie pozrieme na oficiálnych partnerov, sponzorov, a regionálnych podporovateľov, nájdeme medzi nimi niekoľko významných spoločností, ktoré sa obchodujú na svetových burzách. Sú nimi napríklad:

 • Adidas
 • Coca-Cola
 • Gazprom
 • Hyundai Motor
 • Visa
 • Anheuser-Busch InBev
 • Hisense Kelon (pobočka Hisense)
 • McDonald’s
 • China Mengniu Dairy
 • Alrosa (ruská spoločnosť ťažiaca diamanty)
 • Rostelecom (ruská telekomunikačná spoločnosť)

Spotrebné značky

Podľa nášho názoru môžu spomedzi týchto spoločností z majstrovstiev sveta najviac vyťažiť dve spoločnosti: Adidas a China Mengniu Dairy. Adidas je rýchlo rastúcou spotrebiteľskou značkou. Futbalové majstrovstvá mu môžu ešte viac pomôcť. Je však ťažké odhadnúť túto pozitívnu podporu vopred, takže je tu riziko nesprávne stanovej trhovej ceny, a to oboma smermi.

 

China Mengniu Dairy je o niečo menej zreteľným prípadom. Spoločnosť podpísala sponzorskú zmluvu len v decembri minulého roka a na základe nej bude na majstrovstvách podávať jogurtové nápoje, čo podporí veľkou reklamnou kampaňou aj doma, v Číne.

 

Čínsky prezident Xi Jinping sľúbil, že krajina sa stane futbalovou veľmocou. Je to niečo ako národný cieľ. Nadchádzajúcim majstrovstvám sa tak, aj napriek tomu, že Čína sa nekvalifikovala, ujde veľká verejná pozornosť.

 Akcie China Mengniu Dairy za ostatných 5 rokov

V Číne sa očakáva nárast online reklamných výdavkov o 835 miliónov dolárov. Oproti ročnému obratu v branži vo výške 80,4 mld. dolárov to síce nie je nejaká horibilná suma, no napriek tomu to pre online portály môže predstavovať významnú podporu.

Najväčší hráčom na čínskom trhu PCP reklamy je spolu s jeho partnerskými sieťami vyhľadávač Baidu,. Víťazom sa však vďaka veľkému podielu na koláči mobilnej online reklamy môže stať spoločnosť Tencent.

 Športové stávky

Popri online reklame očakávame, že majstrovstvá sveta budú mať pozitívny vplyv aj na online športové stávkovanie. Najznámejšími v tejto oblasti sú spoločnosti GVC Holdings, William Hill, Playtech, Kindred Group, and Betsson.

Ostatné kategórie

Medzi favoritmi, ktorí by na prvý pohľad mohli zo šampionátu ťažiť, mnohým ako prví napadnú producenti piva. V skutočnosti je však tento vplyv preceňovaný. Turnaj je totiž príliš malý a trvá len obmedzenú dobu. Neočakávame teda, že by samotné majstrovstvá mali mať na pivárov nejaký relevantný dopad. Ani predchádzajúce šampionáty citeľné zvýšenie dopytu po pive nepriniesli.

My v Saxo Bank budeme dopad majstrovstiev sveta vo futbale na akciové trhy pozorne sledovať a komentovať. Všetko sa to začne už zajtra úvodným zápasom medzi domácim Ruskom a Saudskou Arábiou.

 

O autorovi

Peter Garnry, pôvodom z Dánska, pracuje ako hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva tiež strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg.

 

O Saxo Bank

Saxo Bank Group (ďalej len „Saxo“) je špecialista na online multi-asset obchodovanie a investície, ktorý ponúka ucelený balík investičných a obchodných nástrojov, technológií a stratégií.

Počas 25 rokov bolo poslaním spoločnosti Saxo Bank demokratizovať investície a obchodovanie. Saxo tak svojím klientom umožnilo bezproblémový prístup na globálne kapitálové trhy

Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou Saxo umožňuje súkromným a inštitucionálnym klientom jednoducho a bez problémov obchodovať viacero aktív z jedného účtu na viacerých zariadeniach. Spoločnosť Saxo okrem toho poskytuje veľkým inštitucionálnym klientom, ako sú banky, či veľkí brokeri, maklérske služby a obchodnú technológiu, ktoré prinášajú službu Banking-as-a-Service (BaaS).

Naša ocenená obchodná platforma je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách a tvorí technologický základ pre viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií po celom svete.

Spoločnosť bola založená v roku 1992 a svoju prvú online obchodnú platformu spustila v roku 1998. Saxo sa teda stalo Fintech spoločnosťou ešte predtým, ako bol tento termín vytvorený. Saxo Bank sídli v Kodani v Dánsku a zamestnáva viac ako 1500 ľudí v pobočkách naprieč piatimi kontinentami, vrátane Singapúru, Šanghaja, Tokya, Londýna, Paríža, Zurichu a Dubaja.

 

Komentáře jsou uzavřeny.

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!