Saxo Bank 24/7 (SK)

0

Mračná nad svetovou ekonomikou sa sťahujú. Profituje z toho zlato, a ropa

Saxo Bank 27.3.2018

Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank

Dianie na geopolitickej scéne sa po minulotýždňovom zavedení ciel na dovoz tovaru z Číny do USA, v hodnote zhruba 50 miliárd dolárov, riadne rozvírilo. Čina bezprostredne reagovala clami na americký dovoz v hodnote troch miliárd dolárov a vyhráža sa ďalšími opatreniami.

Vyhrotila sa aj americká politika voči Iránu. Do najvyššieho vedenia Spojených štátov amerických sa totiž dostali dvaja zástancovia opätovného zavedenia sankcií voči tejto krajine. Ide o Mika Pompea, ktorý na pozícii ministra zahraničných vecí nahradil Rexa Tillersona a Johna Boltona, ktorý začal pracovať ako poradca pre národnú bezpečnosť namiesto Herberta Raymonda McMastera.

Trhy na tieto udalosti reagovali pádom akcií, a naopak dlhopisy a japonský jen, ako bezpečné prístavy, dostali vzpruhu. Aj ropa reagovala na napätú situácia rastom. Hrozí totiž, že Irán nebude môcť dodávať svoju ropu na svetové trhy. Priemyselné kovy poklesli, pretože sa zvyšuje obava zo spomalenia globálneho ekonomického rastu.

Jasným víťazom tejto situácie je zlato, ktorému prajú obe vyššie zmienené udalosti. Ale je to minulotýždňová holubičia rétorika vedenia amerického Fedu, ktorá poskytla zlatu podporu.

 

Hrozí obnovenie sankcií

Ropa minulý týždeň, po niekoľkých týždňoch „hibernácie“, vzrástla. Oba druhy ropy, WTI aj Brent, prelomili vďaka fundamentálnej podpore prameniacej z geopolitických rizík svoje kľúčové technické úrovne.

Washington, ktorý koná so súhlasom Saudskej Arábie, s veľkou pravdepodobnosťou 12. mája opäť zavedie sankcie voči Iránu. Toto riziko vzrástlo najmä po nedávnej návšteve saudskoarabského korunného princa Mohammeda Bin Salmana vo Washingtone. Tak nový minister zahraničia, ako aj poradca pre národnú bezpečnosť, sú totiž známi svojimi tvrdými postojmi voči Iránu, Venezuele, ako aj Severnej Kórei.

Dnes platnú Iránsku jadrovú dohodu okrem USA podpísali aj Čína, Francúzsko, Rusko, Veľká Británia, Nemecko a Európska únia. Ak by aj teda USA z dohody vycúvali, nemuselo by to ešte samé o sebe znamenať pre iránsku ťažbu ropy veľmi silnú ranu. No výrazne by to pravdepodobne zhoršilo schopnosť krajiny pritiahnuť zahraničné investície, ktoré k opätovnému naštartovaniu svojich produkčných kapacít veľmi potrebuje.

 

Termínované obchody (futures) na ropu sa začínajú obchodovať v juanoch

Dnešný deň, pondelok 26. marca, je dôležitý z pohľadu dlho očakávaného zavedenia futures kontraktov na ropu denominovaných v čínskych juanoch. Súčasné udalosti v svetovej politike tejto udalosti dávajú ešte väčšiu váhu. V našich „Šokujúcich predpovediach“ pre tento rok, sme predpovedali posilnenie juanu, v reakcii na nové obchody s ropou v tejto mene.

 

Čína je už dnes najväčším importérom ropy na svete. Jej kľúčoví „zásobovači“, teda najmä Irán a Rusko, budú pravdepodobne veľmi radi, keď budú môcť obísť doteraz používané petro-doláre. Ako pri všetkých nových futures kontraktoch však bude ich úspech závisieť od schopnosti pritiahnuť záujem špekulantov, hedgerov a producentov, ktorí musia novému trhu dodať potrebnú likviditu.

 

Zlato ťaží zo zhoršenej geopolitiky

Zlato i pri tomto zvyšovaní sadzieb Fedu reagovalo pozitívne. Analytici sa síce nevedeli zhodnúť, či majú stredajšie zvyšovanie sadzieb hodnotiť ako holubičie (v prospech nízkych sadzieb) alebo jastrabie (v prospech vyšších sadzieb), no trh ho poňal jednoznačne ako holubičie. Popularite zlata pridali i nové mračná sťahujúce sa nad svetovou ekonomikou.

 

Ide najmä o ohrozenú stabilitu na Blízkom východe, ale aj o oslabenie akciových trhov a amerického dolára. Hroziaca obchodná vojna totiž môže znížiť objem svetového obchodu, ktorý doteraz prial rastu globálnej ekonomiky, ako aj akciovým trhom. Investori sa preto začínajú obzerať po bezpečných investičných prístavoch.

 

Držba zlata prostredníctvom ETF produktov sa v dôsledku toho dostala na päťročné maximá. Predajcami v uplynulých šiestich týždňoch boli najmä hedgeové fondy. Aj tie preto dnes začínajú obnovovať svoje long pozície.

 

Cena zlata sa dostala opäť na úrovne, v ktorých sa pri rôznych udalostiach pohybovala počas ostatných štyroch rokov. Bude však potrebné ešte silné momentum, aby prekonala úroveň 1375 dolárov za uncu. Náš výhľad však zostáva pozitívny. Zlato si bude v prostredí zhoršeného výhľadu pre ostatné aktíva polepšovať. Úrovňou odporu zostáva 1300 dolárov, a prielom nad 1 375 bude znamenať otvorenie priestoru pre ďalší rast.

 

 

 

 

 


Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank

Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.

 

O Saxo Bank

Saxo Bank Group (ďalej len „Saxo“) je špecialista na online multi-asset obchodovanie a investície, ktorý ponúka ucelený balík investičných a obchodných nástrojov, technológií a stratégií.

Počas 25 rokov bolo poslaním spoločnosti Saxo Bank demokratizovať investície a obchodovanie. Saxo tak svojím klientom umožnilo bezproblémový prístup na globálne kapitálové trhy

Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou Saxo umožňuje súkromným a inštitucionálnym klientom jednoducho a bez problémov obchodovať viacero aktív z jedného účtu na viacerých zariadeniach. Spoločnosť Saxo okrem toho poskytuje veľkým inštitucionálnym klientom, ako sú banky, či veľkí brokeri, maklérske služby a obchodnú technológiu, ktoré prinášajú službu Banking-as-a-Service (BaaS).

Naša ocenená obchodná platforma je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách a tvorí technologický základ pre viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií po celom svete.

Spoločnosť bola založená v roku 1992 a svoju prvú online obchodnú platformu spustila v roku 1998. Saxo sa teda stalo Fintech spoločnosťou ešte predtým, ako bol tento termín vytvorený. Saxo Bank sídli v Kodani v Dánsku a zamestnáva viac ako 1500 ľudí v pobočkách naprieč piatimi kontinentami, vrátane Singapúru, Šanghaja, Tokya, Londýna, Paríža, Zurichu a Dubaja.

 

Komentáře jsou uzavřeny.

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!