Saxo Bank 24/7 (SK)

0

Použije Čína v obchodnej vojne ďalšiu zbraň – oslabenie juanu?

Saxo Bank 26.6.2018

Riziko, že obchodná vojna medzi USA a Čínou sa naplno rozhorí, je stále viac pravdepodobnejšie. Napätie ešte vzrástlo po dnešnom oznámení, že Čína oplatí USA rovnakou mincou ďalšiu snahu o uvalenie nových ciel.
D. Trump sa totiž vyhráža ďalším balíkom ciel, ktorý by sa mal týkať dovozu z Číny v hodnote 200 miliárd dolárov.

Trhy adekvátne odpovedali a poslali dolár a americké dlhopisy nahor, kým akcie poklesli. Medzi tými dvoma silami, teda rastúcim dolárom a geopolitickými rizikami, sa nachádza zlato, ktoré napriek rastu svetových rizík nerastie.

„Čím vyššie dolár v reakcii na obchodné trenice vystúpi, tým vážnejšie dopady to bude mať na globálny ekonomický rast. Obchodná vojna nemá víťazov, len porazených. Obzvlášť, to platí pre vysoko zadlžené rozvojové ekonomiky, ktoré budú musieť čeliť poklesu ekonomickej aktivity, slabej lokálnej mene a rastúcim nákladom na dolárové dlhy,“ hovorí komoditný stratég Saxo Bank, Ole Hansen.

Jedinou pozitívnou správou v súčasnosti sú nízke ceny ropy na svetových trhoch a nimi tlmené inflačné tlaky. Strmo nadol mieria aj čínske akcie. Index Hang Seng 50 a FTSE China A50 uzavreli obchodovanie pod svojimi dlhodobými minimami. Index FTSE China 50 klesol pod hodnotu 12 tisíc bodov. Ďalšou úrovňou odporu je až 11 400. Index HK 50 prelomil dnes hodnotu 29 tisíc, ktorá má viac ako symbolický význam.

„Trhy navyše museli spracovať ďalší zámer D. Trumpa obmedziť čínske investície do amerických spoločností v odvetviach napojených na národnú bezpečnosť. Medzi také zaradil americký prezident napríklad letectvo alebo robotiku. Prechádzajúce kolo colných sankcií vstúpi do platnosti 1. júla. Čína v snahe stimulovať domáci trh znížila povinné minimálne rezervy pred domáce banky o 100 miliárd dolárov, čo by malo podporiť úvery pre malé firmy,“ hovorí menový stratég Saxo Bank, John Hardy.

Čína tak pokračuje opačným smerom ako Fed, ktorý monetárnu politiku utesňuje. „Hromadia sa okrem toho i špekulácie o tom, že Čína použije kurz juanu ako zbraň v obchodnej vojne s USA, a to aj napriek tomu, že to poškodí imidž bezpečnej meny, ktorý by Čína chcela budovať,“ dodáva analytik.

 

O Saxo Bank

Saxo Bank Group (ďalej len „Saxo“) je špecialista na online multi-asset obchodovanie a investície, ktorý ponúka ucelený balík investičných a obchodných nástrojov, technológií a stratégií.

Počas 25 rokov bolo poslaním spoločnosti Saxo Bank demokratizovať investície a obchodovanie. Saxo tak svojím klientom umožnilo bezproblémový prístup na globálne kapitálové trhy

Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou Saxo umožňuje súkromným a inštitucionálnym klientom jednoducho a bez problémov obchodovať viacero aktív z jedného účtu na viacerých zariadeniach. Spoločnosť Saxo okrem toho poskytuje veľkým inštitucionálnym klientom, ako sú banky, či veľkí brokeri, maklérske služby a obchodnú technológiu, ktoré prinášajú službu Banking-as-a-Service (BaaS).

Naša ocenená obchodná platforma je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách a tvorí technologický základ pre viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií po celom svete.

Spoločnosť bola založená v roku 1992 a svoju prvú online obchodnú platformu spustila v roku 1998. Saxo sa teda stalo Fintech spoločnosťou ešte predtým, ako bol tento termín vytvorený. Saxo Bank sídli v Kodani v Dánsku a zamestnáva viac ako 1500 ľudí v pobočkách naprieč piatimi kontinentami, vrátane Singapúru, Šanghaja, Tokya, Londýna, Paríža, Zurichu a Dubaja.

 

Komentáře jsou uzavřeny.

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!