Saxo Bank 24/7 (SK)

0

Ropa ťažila koncom roka z pozitívnych správ, teraz sa však trend môže otočiť

Saxo Bank 2.1.2018

Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank

  • Ropa odštartovala tento rok so stabilnými cenami, no objavujú sa nové riziká
  • Býčie momentum sa podpísalo pod rekordný prebytok long pozícií
  • Nárast ceny motivoval k vyššej produkcii amerických ťažiarov bridlicovej ropy

Ceny ropy WTI a Brent odštartovali nový rok so stabilnou pozíciou. Rely z posledného kvartálu vlaňajška poháňali početné, aj keď len dočasné, výpadky v dodávkach ropy. Poslednou udalosťou boli protivládne protesty v Iráne. Býčie (rastové) momentum, ktoré panovalo na trhu s ropou od júna, sa podpísalo pod rekordný objem špekulatívnych stávok na rast ceny a zároveň pod silné oživenie ťažby v USA.

Počas pokojného skráteného obchodného týždňa medzi sviatkami pokračovali hedgeové fondy v budovaní pozícií tlačiach cenu nahor. Dôvodom boli aj správy o výpadkoch v dodávkach v Škótsku a Líbii, ako aj o poklese zásob ropy v USA. Čistý objem long pozícií (špekulujúcich na rast ceny) sa tak dostal na nový rekord 977 tisíc lotov. Pomer long k short (špekulujúce na pokles ceny) pozíciám dosiahol hodnotu 7,8, čo je len o niečo menej v porovnaním s rekordom z februára minulého roku na úrovni 8,3.

 

Ku koncu októbra vzrástla americká produkcia ropy na 866 tisíc barelov denne. Informuje o tom mesačná správa Úradu pre energetické informácie. Pri súčasných cenách ropy je len otázkou času, kedy americká produkcia prekoná jeden milión barelov denne.

Popri správach o negatívnych geopolitických udalostiach našla cena ropy podporu aj v štatistikách o amerických zásobách. Tie od svojho rekordu z marca minulého roku klesli aktuálne o sto miliónov barelov. Pokles takýchto rozmerov pomohol podporiť cenu aj napriek obavám z opačného vývoja. Zásoby suroviny však aktuálne stoja pre sezónnym nárastom. V období medzi januárom a marcom totiž dochádza k tradičnému spomaleniu aktivity spracovateľov a teda aj k poklesu dopytu.

Pri výhľade na cenu ropy v tomto roku vidíme na jednej strane záväzok krajín organizácie OPEC a Ruska obmedziť ťažbu, no na druhej strane je tu otázka, ako veľmi vyššie ceny povzbudia amerických producentov k novej produkcii a teda dodávkam na trh. Ďalším parametrom je výkon svetovej ekonomiky. Očakáva sa, že dopyt po rope by mohol vzrásť o 1,4 mil. barelov denne, čo by mohlo kompenzovať nárast dodávok z krajín mimo OPECu.

Aké riziká hrozia tento rok? Okrem geopolitiky predstavuje rekordný objem long pozícií na WTI a Brent koncom minulého roka hrozbu toho, že ceny ropy budú v úvode tohto roka hľadať svoju podporu. Máme aj obavy z čínskej ekonomiky, ktorej nižší rast by mohol viesť k menšiemu nárastu dopytu po surovine. Aj americkí motoristi, čeliaci vyšším nákladom na palivá, by mohli obmedziť svoju spotrebu.

Ak by pokles v dopyte dosiahol povedzme niekoľko sto tisíc barelov denne, hrozí, najmä v prvom polroku, riziko poklesu ceny ropy Brent do pásma 50 – 60 dolárov. Koncom tohto roka by sa cena tohto druhu ropy mohla pohybovať okolo úrovne 60 dolárov za barel a pri rope WTI by to mohlo byť blízko 57 dolárov.

 

Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank

 Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.

 

O Saxo Bank

Saxo Bank Group (ďalej len „Saxo“) je špecialista na online multi-asset obchodovanie a investície, ktorý ponúka ucelený balík investičných a obchodných nástrojov, technológií a stratégií.

Počas 25 rokov bolo poslaním spoločnosti Saxo Bank demokratizovať investície a obchodovanie. Saxo tak svojím klientom umožnilo bezproblémový prístup na globálne kapitálové trhy

Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou Saxo umožňuje súkromným a inštitucionálnym klientom jednoducho a bez problémov obchodovať viacero aktív z jedného účtu na viacerých zariadeniach. Spoločnosť Saxo okrem toho poskytuje veľkým inštitucionálnym klientom, ako sú banky, či veľkí brokeri, maklérske služby a obchodnú technológiu, ktoré prinášajú službu Banking-as-a-Service (BaaS).

Naša ocenená obchodná platforma je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách a tvorí technologický základ pre viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií po celom svete.

Spoločnosť bola založená v roku 1992 a svoju prvú online obchodnú platformu spustila v roku 1998. Saxo sa teda stalo Fintech spoločnosťou ešte predtým, ako bol tento termín vytvorený. Saxo Bank sídli v Kodani v Dánsku a zamestnáva viac ako 1500 ľudí v pobočkách naprieč piatimi kontinentami, vrátane Singapúru, Šanghaja, Tokya, Londýna, Paríža, Zurichu a Dubaja.

 

Komentáře jsou uzavřeny.

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!