Saxo Bank 24/7 (SK)

0

Steen Jakobsen: Sme na začiatku roka veľkých zmien

Saxo Bank 10.1.2018

Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank

Od čínskeho rozvoja elektrifikácie, cez možnú recesiu v Spojených štátoch amerických, až po ironický vývoj kryptomien, to všetko môže zásadným spôsobom ovplyvniť finančné trhy v tomto roku. A je tu aj monopolistické správanie technologických firiem a kríza na blízkom východe, ktoré môžu podľa Saxo Bank zamiešať kartami.

Čína bude motor najväčších inovácií, aké svet zažil

Vzhľadom na to, že Čína tvorí 50 percent svetového ekonomického rastu a rastu úverov, je tým najdôležitejším trhom sveta, pokiaľ ide o vytváranie trendov a úverové impulzy. Myslím si, že Čína bude čoskoro hlavným motorom vôbec najväčších inovácií, aké svet doteraz zažil. Predovšetkým v oblasti elektrifikácie a elektromobility.

Vzhľadom k tomu, že hlavným problémom Číny je znečistenie ovzdušia, elektromobily predstavujú dostupné riešenie. Zároveň sú aj dôležitou časť ambiciózneho čínskeho plánu ako získať pozíciu svetového ekonomického lídra. Posun smerom k elektrifikácii tu preto získava čoraz viac na sile. Do roku 2020 plánuje napríklad spoločnosť Volvo, ktorú vlastnia Číňania, elektrifikovať všetky modely, ktoré ponúka. Popredný čínsky výrobca automobilov BYD predpokladá , že do roku 2030 budú na elektrinu všetky autá, ktoré produkuje.

 

Google, Amazon a Apple fungujú ako monopoly

V roku 2018 by sme si mali všímať dôležité technologické spoločnosti, ako Google, Amazon a Apple, ktoré fungujú na svojich trhoch v podstate ako monopoly. Tieto spoločnosti nemajú takmer žiadnu konkurenciu. To vysvetľuje ich obrovské zisky, ktoré umožňuje nedostatočná regulácia trhu. Títo veľkí hráči preto môžu voči zákazníkom udržiavať svoju monopolistickú cenovú politiku. Okrem iného má tento stav negatívne ekonomické dopady aj na budúcu produktivitu, investície a výskum a vývoj.

 

Rusko a Čína vytvoria svoje vlastné kryptomeny, Bitcoin sa dočká prvej regulácie

Bitcoin sa síce považuje za kryptomenu, ktorá je decentralizovaná, protivládna a zameraná proti establishmentu, no všetci účastníci tohto trhu sú tak či tak na internete, ktorý je najregulovateľnejším miestom na svete. Čoskoro tak pravdepodobne dôjde k situácii, keď túto protivládnu menu začnú niektoré vlády regulovať. Rusko a Čína budú navyše možno prvými krajinami, ktoré vytvoria svoje vlastné kryptomeny, čo bude svojím spôsobom značne ironické.

Budúcnosť bitcoinového trhu je dnes možné len ťažko predpovedať, pretože aj keď sú kryptomeny v súčasnosti veľmi populárne, obchodujú sa v podstate len jednosmerne. Hneď ako sa Bitcoin a ostatné kryptomeny objavia na veľkých burzách futures, trh sa zmení na dvojsmerný a krátke pozície, ktoré špekulujú na pokles hodnoty, sa budú obchodovať ľahšie a budú sa objavovať čoraz častejšie.

 

Americké dlhopisy buď zvíťazia alebo padnú

Rok 2018 bude rokom, keď americké dlhopisy „zvíťazia alebo padnú“. Buď sa u nich objaví nulová, alebo trojpercentná úroková sadzba. Ak dokážeme prerušiť 30-ročný klesajúci trend, bude to znamenať jednu z najväčších zmien trendu v mojom živote. Vznikne tak až 80 percentná pravdepodobnosť americkej recesie v roku 2018. No tak či tak neočakávam, že by trend s nulovou úrokovou sadzbou vydržal až do roku 2019.

 

Stredný Východ doplatí na geopolitické riziká

Na Strednom Východe viedli udalosti, ako minuloročné vydanie saudských dlhopisov a hlbšia likvidita kapitálových trhov, k pozitívnym výsledkom. V roku 2018 ale môžeme očakávať odlišný vývoj.

Geopolitické riziká v regióne totiž minulý rok spôsobili, že zahraniční investori pristupovali k regiónu s väčšou opatrnosťou, a väčšina z nich si dala pauzu. To bude mať negatívny dopad na ekonomický rast krajín, ktoré sú súčasťou Rady pre spoluprácu arabských štátov (GCC). Predpokladám, že ten v roku 2018 dosiahne hodnotu jedného percenta.

Malé a stredné podniky predstavujú vo vyspelých krajinách významnú súčasť ich ekonomík. Ak má tento sektor podporiť ekonomiku, musí sa stať väčšou súčasťou aj v krajinách GCC. Najsilnejšie ekonomiky sveta čerpajú svoju silu práve zo sektora malých a stredných podnikov. Sú dôležité pre tvorbu dlhodobého rastu, pretože umožňujú alokáciu úverov a produktivity do efektívnejšieho a flexibilnejšieho súkromného sektora. Preto je dlhodobá efektivita arabských štátov bez malého a stredného podnikania nemožná.

 

Steen Jakobsen – hlavný ekonóm Saxo Bank

Steen Jakobsen bol vymenovaný do funckie hlavného ekonóma Saxo Bank v marci 2011, do banky sa vrátil po dvojročnej prestávke. Počas tejto doby pracoval ako investičný riaditeľ pre Limus Capital Partners. Pred svojím odchodom na začiatku roka 2009, bol Steen Jakobsen v Saxo Bank takmer 9 rokov ako investičný riaditeľ. Steen Jakobsen má viac ako 20 ročné skúsenosti v oblasti obchodovania na vlastný účet a v alternatívnych investíciách. V roku 1989, po ukončení štúdia ekonómie na univerzite v Kodani, začal svoju kariéru v Citibank N.A. Kodaň, odkiaľ sa presunul do Hafnia Merchant Bank na pozíciu riaditeľ, vedúci predaja a opcií. V roku 1992 sa v Chase Manhattan stal viceprezidentom a vedúcim predaja pre oblast Škandinávie,  neskôr Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V rokoch 1995-1997 pôsobil ako samostatný obchodník a ako vedúci Flow Desk v Swiss Bank Corp. v Londýne. V roku 1997 sa stal globálny vedúcim obchodu, forexu a opcií v Christiania (teraz Nordea) v New Yorku až pokiaľ sa v roku 1999 nestal súčasťou spoločnosti UBS New York ako výkonný riaditeľ v Global Proprietary Trading Group.

 

O Saxo Bank

Saxo Bank Group (ďalej len „Saxo“) je špecialista na online multi-asset obchodovanie a investície, ktorý ponúka ucelený balík nástrojov pre obchodovanie a investičné stratégie.

Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou Saxo umožňuje súkromným a inštitucionálnym klientom jednoducho a bez problémov obchodovať viacero aktív z jedného účtu na viacerých zariadeniach.

Naša ocenená obchodná platforma je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách a tvorí technologický základ pre viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií po celom svete.

Saxo Bank na niektorých trhoch tiež ponúka tradičné bankové služby pomocou Saxo Privatbank.

Spoločnosť bola založená v roku 1992 a sídli v Kodani v Dánsku. Saxo zamestnáva 1500 ľudí v 25 pobočkách naprieč piatimi kontinentami.

 

Komentáře jsou uzavřeny.

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!